Podsumowanie akcji "Przygarnij szopkę"

Karnawał zmierza ku końcowi, okres świąteczny dawno za nami, przyszedł więc czas na podsumowanie akcji "Przygarnij szopkę" zorganizowanej przez Muzeum Helu w 2019 roku. Akcja rozpoczęła się wraz z początkiem grudnia ogłoszeniem na facebookowym profilu Muzeum Helu i trwała do 2 lutego kiedy to kończy się okres bożonarodzeniowy.

W ramach akcji do wypożyczenia było 18 rzeźb autorstwa 12 rzeźbiarzy. Większość z nich były to rzeźby, które wzięły udział w Konkursie na Rzeźbę Ludową pt. Pomorska Szopka zorganizowanym przez Muzeum Helu w 2016 roku. Miejsca, do których powędrowały szopki w ramach tegorocznej akcji w kolejności ich zgłaszania się:

Restauracja Kutter

Helski Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

Salon Fryzjerski "Ewa"

Muzeum Rybołówstwa

Razem w ramach akcji wypożyczonych zostało 11 rzeźb. Akcja spotkała się z miłymi reakcjami odbiorców, zainteresowały się nią m.in. lokalna prasa oraz Polskie Radio, które zrealizowało o niej audycję. Audycja autorstwa p. Małgorzaty Frydrych do odsłuchania na stronie Polskiego Radia

Helska akcja przygarniania szopek zainspirowała również p. Alicję Soćko-Mucha - pracownika naukowego PAN z Krakowa, na co dzień zajmującą się tradycją szopki krakowskiej, do zrealizowania publikacji na ich temat.

Na razie szopki trafiły z powrotem do Muzeum Helu, gdzie od 25 kwietnia będzie je można podziwiać w Galerii Kaszubskiej Rzeźby Ludowej. Wszystkim, którzy zaangażowali się i wzięli udział w akcji przygarniania szopek serdecznie dziękujemy i bogatsi o tegoroczne doświadczenia mamy nadzieję na powtórzenie akcji w przyszłym roku.

Rzeźby wypożyczone w ramach akcji "Przygarnij szopkę" zaprezentowane w Restauracji Kutter. Autorzy rzeźb: p. Bolesław Parasion, p. Stanisław Śliwiński.

Rzeźby wypożyczone w ramach akcji "Przygarnij szopkę" zaprezentowane w Restauracji Kutter. Autorzy rzeźb: p. Krzysztof Krajewski, p. Stanisław Śliwiński.

Do Helskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego trafiły dwie szopki autorstwa p. Józefa Walczaka oraz jedna autorstwa p. Włodzimierza Ostoja-Lniskiego.

Szopki prezentowane były na parapetach okien wychodzących na ul. Wiejską mogły być więc podziwiane przez przechodniów. Na zdjęciu prezes Helskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego p. Damiana Haase-Rydelek oraz dr Alicja Soćko-Mucha z PAN w Krakowie podczas podróży szlakiem helskich szopek :)

Szopka autorstwa p. Stanisława Śliwińskiego wystawiona w witrynie Salonu Fryzjerskiego "Ewa"

Rzeźby zaprezentowane w Muzeum Rybołówstwa. Autorzy rzeźb: od lewej od góry - p. Józef Bonk, Jerzy Żandarowski, Zdzisław Grajper.

Zdjęcie po prawej stronie: szopka autorstwa p. Roberta Wyskiela.

W czasie gdy nasze muzealne rzeźby w różnych zakątkach Helu pomagały budować świąteczną atmosferę, my udaliśmy się do studia radiowego, by nagrać o nich audycję.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tegoroczną akcję przygarniania szopek, a do Muzeum Helu zapraszamy już od 25 kwietnia.